2022-07-04

Najważniejsze są podstawy

Od czego zacząć? Najlepiej od początku. Brzmi to banalnie, jednak przecież to prawda. Droga, którą zakończy praca licencjacka po angielsku, tak samo jak droga do innych celów, zaczyna się od pierwszego kroku. Co to dokładnie oznacza? Jeśli twoim celem jest kariera i praca w międzynarodowej korporacji albo praca badawcza w międzynarodowym środowisku, warto stworzyć plan, wedle którego będziesz realizować kolejne zadania, które doprowadzą cię do wymarzonego celu. Pamiętaj, marzenia muszą być poparte rzetelną pracą, która przebiega wedle konkretnego planu. Pierwszy krok wydaje się prosty i oczywisty do zaplanowania – rozpocznij naukę języka angielskiego. W dzisiejszych czasach jest to bardzo proste. Język angielski nauczany jest we wszystkich szkołach powszechnych, więc aby przyswoić sobie jego podstawy, wystarczy uczęszczać na lekcje i systematycznie się uczyć. Same podstawy nie wystarczą, warto jednak już od samego początku bardzo dobrze je opanować.

Perfekcyjnie opanuj gramatykę

Gramatyka to fundament każdego języka. Jeśli przyswoisz sobie reguły, które rządzą tworzeniem zdań, dyskursów i tekstów w języku angielskim, będziesz naturalnie tworzyć kolejne wypowiedzi w tym języku już zawsze – nieważne, czy będzie to towarzyski small talk, spotkanie biznesowe czy konferencja naukowa. Z łatwością przyjdzie ci także tworzenie tekstów pisemnych, niezależnie od tego, czy będzie to SMS do znajomego, mail do szefa czy praca magisterska po angielsku.

Ważne też, aby przyswoić sobie zasady dotyczące składni w języku angielskim; również one pomogą ci z łatwością i bez większych błędów tworzyć teksty w języku Szekspira. Czy znasz łacińską sentencję repetitio est mater studiorum? Już starożytni wiedzieli, że powtarzanie jest matką nauki, bo właśnie tak na język polski tłumaczy się przytoczone powiedzenie. Pamiętaj, by regularnie powtarzać opanowany już materiał. Być może jest ci znana inna łacińska sentencja, per aspera ad astra – to po polsku „przez ciernie do gwiazd”. Opanowanie mechanizmów rządzących językiem stanie się dla ciebie świetną podstawą do dalszej pracy.

ukończenie studiów

Korepetycje – czy to konieczne?

Znasz już podstawy języka. To fundament twojej dalszej pracy. Z pewnością chcesz się jednak rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Korepetycje z pewnością ci w tym pomogą – co do tego trudno mieć wątpliwości. Jakie zalety ma indywidualna nauka angielskiego z doświadczonym lektorem? To przede wszystkim fakt, że korepetytor może poświęcić ci o wiele więcej czasu niż nauczyciel w szkole. Klasa szkolna liczy przeważnie około 30 uczniów. Nauczyciel musi być dostępny dla każdego ze swoich podopiecznych. Lekcja szkolna trwa 45 minut, łatwo więc policzyć, że każdemu z uczniów nauczyciel może poświęcić nie więcej niż nieco ponad jedną minutę. Korepetytor prowadzący zajęcia indywidualne ma o wiele większe możliwości pomocy swojemu uczniowi. Przede wszystkim, dobierze on metody nauczania pod kątem predyspozycji każdego z uczniów. Po drugie, będzie miał więcej czasu na skorygowanie ewentualnych błędów swojego ucznia. Po trzecie, nawet całą lekcję można wówczas poświęcić na konwersację, jeśli takie jest życzenie ucznia. Wreszcie, po czwarte, korepetytor ma możliwość dostosowania się do indywidualnych potrzeb każdego ze swoich podopiecznych, w zależności od tego, co preferują. Możecie wspólnie pracować nad konkretnie wybranymi tematami, dziedzinami i trudnościami. W szkole językowej moose.pl na terenie całej Polski z uczniami pracuje aż 1000 lektorów. Szkoła działa w 150 oddziałach, rozsianych po całym kraju, oferuje też możliwość lekcji w trybie online. Możliwe jest też prowadzenie zajęć w domu klienta. Lektorzy mają odpowiednie przygotowanie, poświadczone dyplomami i certyfikatami, a także doświadczenie zawodowe.

Samodzielna praca

Lekcje szkolne i korepetycje, nawet w najlepszych szkołach językowych, to nie wszystko. Do zgłębienia tajników języka angielskiego i nauczenia się płynnego posługiwania nim, potrzebne jest także nasze indywidualne zaangażowanie. Żeby skutecznie porozumiewać się w danym języku, musimy opanować podstawowy zasób słownictwa, czyli po prostu, nauczyć się na pamięć podstawowych słów i zwrotów. Wiąże się to z pewnym wysiłkiem, jednak warto poświęcić czas i zaangażować się w naukę, bo na pewno będziemy usatysfakcjonowani. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie porozumiewać się z osobami z zagranicy, poznawać nowych przyjaciół i inne kultury, zdawać egzaminy z pozytywnymi ocenami, a w konsekwencji – uzyskać pracę, o której marzymy. Znajomość języka może także dać nam możliwość zmiany miejsca zamieszkania i przeprowadzki za granicę. Znając język, z łatwością zaaklimatyzujemy się w nowym miejscu.

Wyjazdy językowe

Możliwość bezpośredniego kontaktu z językiem obcym to rzecz bezcenna. Dużo dają nie tylko korepetycje z native speakerami, a jeszcze więcej bezpośredni kontakt z osobami posługującymi się językiem angielskim na co dzień – z rodowitymi Brytyjczykami, Amerykanami i osobami z całego świata posługującymi się językiem angielskim. Dzisiejszy świat daje nam mnóstwo możliwości kontaktów międzynarodowych i wyjazdów, czy to w ramach programu Erasmus, studiów za granicą czy wakacji zagranicznych. Warto korzystać z każdej okazji i doskonalić swoją znajomość angielskiego w bezpośrednich konwersacjach prowadzonych na co dzień na ulicy, na uczelni czy w pracy. Zasłyszane w takich okolicznościach słowa znacznie szybciej i łatwiej się przyswaja, ćwicząc przy tym „na żywo” samodzielne posługiwanie się językiem.

Nie bój się mówić

Łatwiej powiedzieć niż wykonać. Jedną z najczęstszych przeszkód, które uniemożliwiają nam rozwój i coraz swobodniejsze posługiwanie się językiem obcym jest strach przed mówieniem, a dokładnie – przed popełnianiem błędów. Boimy się, że w niewłaściwy sposób użyjemy danego słowa albo konstrukcji gramatycznej, zostaniemy wyśmiani, a w konsekwencji wykluczeni z grupy. Jak przezwyciężyć te obawy? Rozmawiając z native speakerami, warto pamiętać, że chcą oni przede wszystkim porozumieć się ze swoim rozmówcą. Dla znakomitej większości istotniejsza jest możliwość swobodnej rozmowy, w której obie strony z łatwością nawiązują kontakt niż punktowanie naszych potknięć językowych. Skoro uczysz się języka angielskiego, na pewno znasz powiedzenie nobody is perfect – nikt nie jest doskonały. Pamiętaj, błędy językowe popełniają wszyscy ludzie, nawet ci, którzy posługują się językiem angielskim na co dzień.

Praca licencjacka po angielsku

Przystępując do pisania pracy licencjackiej po angielsku, wybierz temat, który będzie korespondował z twoimi zainteresowaniami. Wówczas o wiele łatwiej przyjdzie ci zgłębianie wiedzy w danej dziedzinie i stworzenie ciekawej całości. Masz już rzetelne podstawy: znasz gramatykę i składnię języka angielskiego, posiadasz także określony zasób słownictwa. Znając temat swojej pracy, skup się przede wszystkim na poszerzeniu słownictwa z wybranej przez siebie dziedziny. Pomoże ci w tym z pewnością lektura artykułów i książek poświęconych danej tematyce. Jeśli pobierasz korepetycje (na przykład w szkole językowej moose.pl), poproś swojego lektora, aby pomógł ci w opanowaniu nomenklatury związanej z wybraną przez ciebie dziedziną. Z pewnością, z racji swojego doświadczenia, będzie on w stanie podpowiedzieć ci, z jakich materiałów najlepiej korzystać, żeby opanować słownictwo związane z wybranym przez ciebie tematem. Nie wahaj się konsultować ze swoim korepetytorem wątpliwości, które pojawią się podczas pisania. Szukaj także odpowiedzi w dostępnych materiałach.

Poszerzaj słownictwo

Praca licencjacka w języku angielskim stanowi wyzwanie na wielu poziomach. Po pierwsze, musisz wykazać się znajomością dziedziny, której dotyczy twoja pisemna wypowiedź, dogłębnie ją poznać i w komunikatywny sposób przekazać nabytą wiedzę. Po drugie, jest to wyzwanie na poziomie znajomości języka angielskiego. Praca powinna być napisana poprawnie pod względem gramatycznym, składniowym i stylistycznym. Musisz wykazać się zasobem odpowiedniego słownictwa, umiejętnością użycia konkretnych pojęć we właściwych kontekstach. Po trzecie, ważna jest konstrukcja całości i klarowność wywodu. Praca powinna zatem spełniać odpowiednie standardy językowe, być także poprawna pod względem merytorycznym. Jest to zatem ciekawe i złożone wyzwanie, któremu jednak jest w stanie sprostać każdy, kto ma za sobą systematyczną naukę angielskiego. Pamiętaj także, że przy odrobinie zaangażowania i dobrych chęci z łatwością da nadrobić się zaległości, nawet na rok czy dwa przed terminem oddania pracy, w szczególności jeśli możesz liczyć na pomoc doświadczonego lektora, który wie, co zrobić, żeby nauka była łatwa i szybka. Nawet jeśli zostało ci niewiele czasu, nie rezygnuj ze swoich planów, zintensyfikuj wysiłki, a na pewno ci się uda.

studenci

Szukaj okazji do rozmowy po angielsku na interesujące cię tematy

Czy przez internet, czy w bezpośrednim kontakcie, podczas spotkań towarzyskich lub imprez u znajomych, pijąc kawę w kawiarni, podczas wyjazdu za granicę czy wakacji w Polsce – staraj się szukać okazji do rozmowy po angielsku, w szczególności na tematy, które cię interesują. Może okazać się, że spotkasz kogoś, kto tak jak ty, pasjonuje się tym samym i poszerzycie nawzajem swoją wiedzę. Podczas niezobowiązującej konwersacji znacznie łatwiej przyswoić sobie nowe słowa, jest to także doskonałe ćwiczenie na samodzielną pracę z językiem oraz okazja do sprawdzenia swoich umiejętności.

Praca dyplomowa po angielsku

Jeśli masz już na koncie pracę licencjacką napisaną po angielsku, będzie ci znacznie łatwiej przystąpić do napisania pracy magisterskiej w tym języku. Prace dyplomowe po angielsku oceniane są w podobny sposób, jak prace licencjackie. Liczy się ich zawartość merytoryczna, klarowność wywodu, oceniane są też wnioski wyciągnięte w toku prezentowania tematu. Równie ważna jest także poprawność językowa całości, zarówno jeżeli chodzi o gramatykę, jak i składnię oraz stylistyczną poprawność tekstu. Oceniany jest zasób słownictwa autora i umiejętność użycia nomenklatury adekwatnej do podejmowanego tematu. Jeśli masz już na koncie pracę licencjacką w języku angielskim, wybierając temat pracy dyplomowej, postaraj się, by korespondował on z tematyką podejmowaną w licencjacie. Wówczas praca będzie polegała na poszerzeniu znajomości tematu, który już jest ci bliski. Nie wahaj się jednak wybrać tematu z innej dziedziny. Z pewnością przyczyni się to do twojego rozwoju i jeszcze lepiej dzięki temu, poznasz język, którym posługiwali się tacy twórcy, jak William Szekspir, George Orwell czy Agatha Christie. Jak głosi znane angielskie motto – sky is the limit. Jeśli uczysz się języka angielskiego, z pewnością wiesz, co oznacza.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się