2023-12-28

Egzamin ósmoklasisty, matura, sesja – na myśl o testach i sprawdzianach większość z nas dostaje gęsiej skórki. A co dopiero, kiedy przytłacza nas świadomość, że od ich powodzenia będzie zależeć nasza przyszłość. W takim stresie łatwo nie tylko o pomyłkę, ale i blokadę poznawczą, która częściowo lub całkowicie odcina od zasobów wiedzy. Wtedy fakt, że przecież przygotowaliśmy się do egzaminu oraz że nauce poświęciliśmy wiele długich tygodni, przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Zatem jak opanować stres przed egzaminem i nie wpaść w pułapkę „pustki w głowie”, którą może on wywołać? Jest na to co najmniej kilka sprawdzonych sposobów.

Myśl pozytywnie i stawiaj na wspierające otoczenie

Nie da się ukryć, że dobre samopoczucie to podstawa, by sprawnie funkcjonować i bez przeszkód korzystać z posiadanych kompetencji. Również tych, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. I odwrotnie – silny stres potrafi zabrać nam wiele – od pewności siebie po mozolnie wypracowywane osiągnięcia. Dlatego właśnie pozytywne myślenie – choć warto praktykować je ot tak, na co dzień – tuż przed egzaminem będzie szczególnie na wagę złota. Nawet jeśli masz świadomość, że nie do końca wszystko umiesz jak należy, albo że są tematy, z którymi Ci nie po drodze, kto powiedział, że właśnie na nie trafisz na egzaminie?

Gdy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie opanowałeś wszystkiego do perfekcji lub że są tematy, z którymi sobie nie radzisz, to pamiętaj, że egzamin to często loteria. Pozytywne nastawienie sprawi, że nawet w przypadku trudnego tematu będziesz mieć znacznie więcej zasobów i energii, aby sprostać trudnościom. Nadmierne zamartwianie się jedynie pozbawia sił i energii, dlatego lepiej skupić się na tym, że mimo wszystko dasz radę. Z pewnością w podtrzymywaniu dobrego vibe’u pomogą przyjaciele, wspierające osoby i wszyscy Ci, w których oczach zawsze jesteś wygranym.

Wybieraj zdrowe jedzenie i zadbaj o odżywczy sen

Coś na stres przed egzaminem? Postaw na dobry, wystarczająco długi sen – to nie tylko czas odpoczynku dla całego organizmu, ale także kluczowy element w radzeniu sobie z presją i napięciem. Kiedy nie wysypiamy się wystarczająco, nasza zdolność koncentracji i efektywność myślenia gwałtownie spada, co, jak wiadomo, nie pozostaje bez znaczenia dla wyników egzaminu oraz dla kondycji psychicznej przed ważnym testem i w jego trakcie. Jeśli czegoś nie umiesz albo wydaje Ci się, że noc jest wystarczająco długa, by opanować jeszcze kolejny fragment materiału – odpuść. Twój mózg potrzebuje odpocząć oraz przetworzyć i uporządkować już zdobytą wiedzę.

Koniecznie pamiętaj też o odpowiednim odżywianiu. To nie wszystko jedno, czy w stresie zapychasz się fast foodami, czy sięgasz po pełne witamin i minerałów owoce, warzywa i orzechy. To, co jesz, ma bezpośredni wpływ na pracę mózgu i regulowanie Twojego nastawienia i nastroju. Jedzenie może dostarczać niezbędnych składników odżywczych, wspierając zdolność myślenia i koncentrację, albo ją tłamsić i ograniczać nadmiernym obciążeniem układu trawiennego. Unikanie ciężkostrawnych posiłków przed egzaminem z pewnością pomoże uniknąć uczucia znużenia i przełoży się na lepszą wydajność podczas testów.

Aktywność fizyczna – remedium na egzaminacyjny stres

Aktywność fizyczna to kolejny składnik skutecznej strategii przeciwdziałania egzaminacyjnemu stresowi. Regularna nie tylko wpływa korzystnie na kondycję fizyczną, ale też stanowi efektywne narzędzie w redukcji napięcia psychicznego. Jednak gdy nie ćwiczysz systematycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjątkowo nieco rozruszać ciało tuż przed egzaminem. Wystarczy spacer po parku, zabawa z ukochanym zwierzakiem, relaksujący długi marsz, ulubiona gra zespołowa z przyjaciółmi czy krótki wypad na siłownię. Ciało wprowadzone w ruch to więcej endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, a mniej kortyzolu i napięcia.

Aktywność fizyczna, którą zwykle kojarzymy z piękniejszą figurą i lepszą kondycją, uelastycznia też umysł, zwiększa poziom energii i podnosi gotowość na radzenie sobie z presją związaną z egzaminem. Nic dziwnego, że coraz więcej studentów decyduje się na krótkie sesje treningowe przed ważnymi testami. W ten sposób, który jest całkowicie zdrowy i naturalny, możesz znacząco poprawić swoją wydolność – również emocjonalną i umysłową. Warto zaadaptować tę prostą praktykę, by zminimalizować presję i podejść do egzaminu z większym spokojem i pewnością siebie.

Relaks, czyli jak zwalczyć stres przed egzaminem?

Jeśli szukasz sprawdzonych, choć nieco mniej popularnych metod na opanowanie drżenia rąk, napięcia ciała i uniknięcia złowieszczej „pustki w głowie”, wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak wizualizacje, medytacje czy głębokie oddychanie. To doskonałe sposoby na stres przed egzaminem – skuteczne i intuicyjne. Praktykując wizualizacje, możesz przenieść się myślami do spokojnego miejsca, wyobrazić sobie sukces i poczuć pozytywne emocje związane z dobrze przebiegającym egzaminem. W ten sposób niejako zaprojektujesz swoją przyszłość i ukierunkujesz myśli na wygraną.

Medytacje pomogą z kolei skupić się, uspokoić umysł i zminimalizować szum informacyjny, który może utrudniać koncentrację. Natomiast głębokie oddychanie, zwłaszcza w momencie napięcia, wpłynie na redukcję stresu poprzez korzystne stymulowanie układu nerwowego. Możesz wykonywać te ćwiczenia zawsze, kiedy tylko znajdziesz się w trudnej sytuacji. Sprawdzą się zarówno przed wyjściem z domu, jak i wejściem na salę egzaminacyjną czy nawet w trakcie samego sprawdzianu. Niemal w każdym momencie, gdy czujesz, że dopada Cię niemoc i lęk, regularne praktykowanie tego typu metod da Ci umiejętność szybkiego powrotu do równowagi psychicznej.

Twoje własne przyjemne sposoby na pogłębienie relaksu

Tradycyjne techniki relaksacyjne wydają ci się zbyt sztampowe? Sięgnij po własne przyjemne sposoby na złagodzenie napięcia przed egzaminem! Każdy z nas ma jakieś sprawdzone techniki, które pomagają mu wrócić do równowagi i wprowadzać harmonię we własną codzienność. Odwołaj się do nich i zaplanuj miłe chwile w oczekiwaniu na wielki test. Stres, wysiłek intelektualny, zarwane noce i ciągłe wkuwanie to nic innego jak dokładanie do ognia, czyli pogłębianie napięcia i stresu. Tymczasem dla zwiększenia odporności na nie potrzeba równowagi.

Małe przyjemności – swoiste„resetowanie” ciała i umysłu – to nie tylko recepta na zdrowie psychiczne, ale także istotny element budowania silniejszych fundamentów przed egzaminem. Kochasz gorące kąpiele w przepełnionej olejkami łazience, a może wolisz głośną muzykę, by rozładować napięcie? Odprężający masaż, spotkanie z przyjaciółką w ulubionej kawiarence, dobry film, spontaniczny wypad z kolegami, a może inspirująca książka? Na pewno masz coś „swojego”, co pozwala na chwilę oderwać się od czarnych myśli, wzmacnia, buduje i sprawia, że nabierasz sił do konfrontowania się z wyzwaniami.

Systematyczna nauka, która buduje solidne fundamenty

Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak się nie stresować przed egzaminem, trafiamy na pewną oczywistość. I choć wie o niej większość z nas, mało komu udaje się wytrwać w tym postanowieniu. Chodzi oczywiście o regularną naukę i stałe, systematyczne przygotowywanie się do ważnego testu. Tymczasem to jeden ze sprawdzonych sposobów na bardzo silne ograniczenie przedegzaminacyjnego stresu, który, niestety, zazwyczaj pojawia się jako skutek braku odpowiedniej wiedzy i kompetencji. A przecież tak łatwo można temu zaradzić!

Jednym z najprostszych sposobów, by spokojnie przygotować się do sprawdzianów, a co za tym idzie – posiąść silną wiarę we własne możliwości i zbudować pewność siebie, są gruntowne zajęcia i kursy przygotowawcze. Te skrojone na miarę potrzeb i tworzone przy użyciu efektownych metod sprawiają, że przystąpienie do egzaminu staje się jedynie formalnością. Zamiast zalewać się informacjami na ostatnią chwilę, regularnie ucz się przez cały okres nauki. To pozwoli ci lepiej przyswajać materiał i ograniczy presję tuż przed dniem sprawdzianu. By przyzwyczaić się do formy egzaminu, możesz rozwiązywać testy próbne, dzięki czemu nie dasz się łatwo zaskoczyć.

Dla spokoju i równowagi przygotuj wszystko wcześniej

Kluczowym, aczkolwiek, trzeba przyznać, nader często traktowanym po macoszemu sposobem na ograniczenie stresu przed egzaminem jest kompleksowe przygotowanie się na ważny dzień z wyprzedzeniem. Poranek tuż przed testem zdecydowanie nie jest dobrym momentem na poszukiwanie rzeczy, które będziemy musieli ze sobą zabrać. Poranny pośpiech i panika mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny i sprawić, że wypracowana harmonia i spokój rozpadną się niczym domek z kart. Przygotowanie wszystkich niezbędnych rzeczy na dzień egzaminu to nie tylko praktyczny krok, ale również skuteczna strategia na uniknięcie porannego chaosu.

Czy to długopisy, ołówki i gumki, czy też kalkulator, upewnij się, że masz wszystko, czego możesz potrzebować podczas testu. Przygotuj również wszelkie dokumenty, które są wymagane na egzaminie, takie jak legitymacja szkolna czy karta identyfikacyjna. Nie zapominaj o wcześniejszym przemyśleniu ubrania, które chcesz założyć – wybierz rzeczy wygodne, odpowiednie na daną porę roku, a przede wszystkim sprawdzone w praktyce. Zaplanuj dojazd i przemyśl, czy nie warto wcześniej zrobić rozeznania trasy, zwłaszcza jeśli egzamin odbywa się w nowym miejscu.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się