2022-07-11

Nauka języka angielskiego to przepustka na lepszą uczelnię oraz gwarancja dobrego stanowisko pracy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podejście do międzynarodowych egzaminów z tego języka. Musisz to zrobić, jeżeli marzysz o edukacji za granicą i karierze zawodowej w międzynarodowych koncernach. Egzaminy międzynarodowe to propozycja dla tych osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym, ale bardzo dobrze się nim posługują. Istnieje kilka międzynarodowych testów, które znaczne się od siebie różnią. Który warto wziąć pod uwagę?

nauka języka angielskiego

Międzynarodowy egzamin z języka angielskiego - kiedy warto do niego przystąpić?

Do czego może Ci się przydać międzynarodowy egzamin z języka angielskiego? W wielu różnych sytuacjach. Z pewnością powinieneś się na niego zdecydować, jeśli:

 • Wybierasz się na zagraniczne studia, gdzie językiem wykładowym będzie język angielski.

 • Marzysz o pracy za granicą lub w międzynarodowej firmie.

 • Zamierzasz starać się o wizę rodzinną, cywilną lub studencką w kraju anglojęzycznym.

 • Chcesz uczestniczyć w międzynarodowej wymianie studentów.

 • Chcesz uczestniczyć w certyfikowanych konferencjach i programach naukowych.

To tylko niektóre sytuacje, w których certyfikaty z angielskiego mogą być obowiązkowe. Na jaki test powinieneś się zdecydować? Możliwości masz kilka, ale przed wyborem powinieneś zapoznać się z najważniejszymi zasadami każdego certyfikatu, bo tylko w ten sposób dowiesz się, jaki test jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jakie są najważniejsze rodzaje egzaminów z języka angielskiego?

Warto wymienić przede wszystkim 3 najbardziej powszechne certyfikaty angielskie. Każdy z tych testów obejmuje wszystkie rodzaje aktywności językowej - czytanie, mówienie, rozumienie tekstu słuchanego oraz pisanie. Podczas egzaminu musisz wykazać się rzeczywiście dużą znajomością języka. Ale zacznijmy po kolei.

TOEFL - Test of English as a Foreign Language

Test TOEFL to chyba najbardziej znany test, który jest uznawany w ponad 130 krajach na całym świecie. Jest on jednak głównie przeprowadzany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To test sprawdzający znajomość amerykańskiego języka angielskiego i świetna propozycja dla tych osób, które marzą o studiach w Ameryce Północnej. Test TOEFL jest dość złożony, a materiały egzaminacyjne nie należą do najłatwiejszych.

 1. Czytanie

Jeśli chodzi o czytanie, to musisz być przygotowany na trzy lub cztery artykuły popularnonaukowe. Do każdego tekstu będziesz odpowiadał na nie mniej niż 10 pytań.

 1. Słuchanie

W ramach rozumienia tekstu słuchanego powinieneś być przygotowane na podobną tematykę. Usłyszysz od 4 do 6 fragmentów tekstu - mogą to być dialogi lub fragmenty popularnonaukowych artykułów. Tutaj również będziesz odpowiadał na kilka pytań do każdego z tych tekstów. Możesz robić pisemne notatki, ale musisz pamiętać, że nagranie będzie odtwarzane tylko raz. Z zadaniami możesz się zapoznać przed wysłuchaniem nagrania.

 1. Pisanie

Pisemna część testu obejmuje napisanie 2 esejów. Będziesz musiał ustosunkować się do przeczytanego lub wysłuchanego wcześniej tekstu. Odpowiedź na pytanie wymaga argumentacji i potwierdzenia własnego punktu widzenia - zgody lub sprzeciwu wobec podanej tezy.

 1. Rozmowa

Rozmowa będzie się składać z szybkich odpowiedzi na kilka pytań i jednej obszernej wypowiedzi na temat słuchanego lub przeczytanego tekstu. Musisz się liczyć z tym, że Twoja wypowiedź będzie nagrywana i przesłuchiwana w późniejszym czasie przez Komisję.

Jaka jest punktacja egzaminu TOEFL?

W tym teście możesz zdobyć 120 punktów - po 30 dla każdego rodzaju aktywności, które w sumie zawierają od 78 do 115 zadań na dość wysokim poziomie. Przygotowanie do tego egzaminu może być dość czasochłonne i musi trwać od roku do dwóch. Test TOEFL koncentruje się na amerykańskiej wersji języka angielskiego i warto to wziąć pod uwagę, przygotowując się do tego egzaminu. Okres ważności certyfikatu wynosi zaledwie 2 lata od momentu zaliczenia testu.

Pamiętaj!

TOEFL jest dość złożony i ma specyficzną strukturę oraz format zaliczenia. Przygotowując się do niego, warto skorzystać z profesjonalnych korepetycji, które mogą Ci w tym pomóc. Oczywiście możesz przygotowywać się sam w domu, ale osoba, która ma doświadczenie w przygotowywaniu do tego typu egzaminu, może się okazać bardzo pomocna. Możesz się zdecydować na zajęcia indywidualne lub grupowe - w zależności od Twoich potrzeb i preferencji.

studenci

IELTS - International English Language Testing System

To bardzo popularny rodzaj testu, który jest honorowany w ponad 120 krajach. Egzaminy z języka angielskiego IELTS koncentrują się na brytyjskiej wersji języka angielskiego i są szczególnie rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii, Australii, Irlandii i Nowej Zelandii, a także krajach Azji. Możesz się zdecydować na jeden z dwóch certyfikatów tego testu:

 • Academic - potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne, a czasem również w przypadku zatrudnienia w zagranicznej firmie.

 • General Training - potrzebny do rekrutacji na stanowiska służbowe dla tych, którzy wyjeżdżają do pracy i lub na stały pobyt za granicą.

Egzamin IELTS sprawdza umiejętność logicznego argumentowania i poprawnego wysuwania wniosków. Musisz umieć czytać ze zrozumieniem teksty o charakterze akademickim i posiadać znajomość praktycznego słownictwa.

IELTS - o czym powinieneś wiedzieć?

Poziomy IELTS - Academic i General - różnią się w zasadzie tylko w sekcjach czytania i pisania. Teksty akademickie są bardziej złożone i o wiele dłuższe w przeciwieństwie do TOEFL, ale nie spotkasz się tu ze zbyt przekombinowanymi zadaniami. Sekcja mówienie to rozmowa z egzaminatorem i można ją zdawać oddzielnie, niezależnie od głównej części egzaminu - tydzień przed lub tydzień po niej. Skala oceny w tym teście wynosi od 0 do 9 punktów. Certyfikat z angielskiego również w tym przypadku ma krótki okres ważności - tylko 2 lata od momentu otrzymania wyniku. Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do tego testu, warto również skorzystać z pomocy profesjonalnego korepetytora lub specjalistycznych kursów. Uniwersytety zagraniczne wymagają od kandydatów od 6 do 8 punktów, a jeśli chodzi o cele migracyjne i zarobkowe to próg wynosi 6 - 6,5 punktów w Australii, Nowej Zelandii i Kanadzie oraz 4,5-6 dla programów migracyjnych w Wielkiej Brytanii.

Słuchanie

Poziom trudności jest tutaj taki sam dla formatów akademickich i ogólnych. Wysłuchasz dialogów pomiędzy kilkoma osobami i monologów związanych z życiem codziennym i akademickim. Będziesz musiał odpowiedzieć na 40 pytań testowych. Nagranie jest odtwarzane tylko raz, dlatego warto zapoznać się z pytaniami przed lub w trakcie słuchania.

Czytanie

Sekcja czytanie składa się z trzech części. Na poziomie akademickim teksty to najczęściej artykuły z popularnych czasopism naukowych, książek lub publikacji. Dla wersji ogólnej wykorzystywane są często krótsze teksty o tematyce społecznej.

Pisanie

Tutaj spotkasz się z dwoma zadaniami - pierwsze polega na wyjaśnieniu i opisaniu informacji przedstawionej w formie grafiki, drugie na napisaniu opinii na dany temat.

Mówienie

Ta część egzaminu składa się z trzyczęściowej rozmowy z egzaminatorem. Pierwsza część to rozmowa na tematy ogólne, druga będzie monologiem na zadany temat, a trzecia odpowiedziami na konkretne pytania.

Pamiętaj!

Najlepszy certyfikat z angielskiego to taki, który pomoże Ci zrealizować Twoje plany i cele. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, do czego certyfikat jest Ci potrzebny i w jakim kraju zamierzasz z niego korzystać.

Testy Cambridge English Qualifications

Testy Cambridge wyróżniają się różnym stopniem trudności - od podstawowego do profesjonalnego. Certyfikaty angielskie Cambridge są opracowane zgodnie z zasadami ogólnoeuropejskich zaleceń dotyczących edukacji językowej i uznaje się je w 85 krajach. Ten certyfikat - w przeciwieństwie do wcześniej opisanych - ma nieograniczony okres ważności. Test Cambridge może trwać od 3 do 6 godzin, w zależności od poziomu trudności. Egzaminy z czytania, słuchania i pisania zwykle odbywają się w ciągu jednego dnia. Osobno będziesz rozmawiał z egzaminatorem.

Poziomy testu Cambridge

 • KET - poziom podstawowy (A1-A2) z zakresu codziennego słownictwa, które przyda się w podróży i podczas nieformalnych spotkań.

 • PET - to potwierdzenie znajomości języka na poziomie średnim (B1) również w zakresie języka codziennego.

 • FCE - potwierdza umiejętność bezproblemowego posługiwania się językiem angielskim w codziennej komunikacji. To znajomość angielskiego powyżej średniego poziomu (B2). Pomyślny wynik umożliwia udział w kursach przygotowawczych do przyjęcia na zagraniczną uczelnię i podjęcie pracy niezwiązanej z profesjonalną komunikacją. Ten certyfikat jest akceptowany przez wiele zagranicznych firm.

 • CAE - to poziom zaawansowany (C1 Advanced) dla osób, które znają angielski na wysokim poziomie. Otwiera drzwi na niemal wszystkie uniwersytety w Wielkiej Brytanii. Daje możliwość zatrudnienia w międzynarodowych koncernach.

 • CPE - to test sprawdzający znajomość języka angielskiego na poziomie native-speakera (C2 Proficiency). To propozycja dla tłumaczy i nauczycieli szkół wyższych oraz osób, które marzą o pracy w zagranicznych mediach.

Różne odmiany testu Cambridge

W przypadku testu Cambridge istnieją również odmiany profesjonalne z zakresu biznesowego słownictwa, które mogą być potrzebne dla przedsiębiorców i pracowników międzynarodowych firm, a także egzaminy z języka angielskiego dla nauczycieli szkół średnich i wyższych, uwzględniające wiedzę z zakresu metodyki nauczania. Istnieją też certyfikaty angielskie Cambridge sprawdzające znajomość języka angielskiego z zakresu prawa lub terminologii finansowej. Oddzielną formą testu Cambridge będzie egzamin dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, składający się z trzech poziomów, które odpowiadają kategoriom wiekowym.

dziecko w słuchawkach

Jakie egzaminy z języka angielskiego są najlepsze?

Decydując się na egzamin z języka angielskiego o charakterze międzynarodowym, musisz sam podjąć decyzję, który z egzaminów jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Co powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając konkretny certyfikat?

 • Kraj, w którym chcesz studiować lub pracować. To ważne, bo każdy z egzaminów może być respektowany w innych krajach.

 • Wersję języka - musisz zdecydować, czy interesuje cię wersja amerykańska czy angielska.

Jak przygotować się do międzynarodowego certyfikatu z języka angielskiego?

 • Poznaj zasady danego egzaminu i oceń swój poziom wiedzy. Wybierz ten, który będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy

 • Wykonaj próbny test na oficjalnej stronie egzaminu i sprawdź swoje słabe i mocne strony.

 • Zarezerwuj sobie odpowiedni czas na przygotowanie. Często warto skorzystać z pomocy profesjonalnego korepetytora, który pomoże Ci sprawdzić Twój poziom znajomości języka i przygotuje Cię do konkretnego certyfikatu. Oferta korepetycji z języka angielskiego jest bardzo zróżnicowana, więc z pewnością znajdziesz odpowiednią propozycję dla siebie. Centra językowe, takie jak Moose.pl, to gwarancja fachowego wsparcia w przypadku każdego egzaminu.

Rodzaje egzaminów z języka angielskiego są bardzo różne i dają Ci wiele możliwości sprawdzenia swojego poziomu znajomości języka. Najlepszym wyborem dla Ciebie, będzie taki międzynarodowy egzamin z języka angielskiego, który doskonale wpisze się w Twoje cele zawodowe lub edukacyjne. Warto dłużej się nad tym zastanowić i wybrać certyfikat, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się