2021-12-12

Samodzielna nauka angielskiego – czy może być skuteczna?

Jak nauczyć się szybko języka angielskiego? Przy odpowiedniej samodyscyplinie i konsekwencji jest to możliwe. Szczególnie wtedy, gdy zaczynasz od zera i interesuje Cię poziom podstawowy. Ważna jest przede wszystkim intensywność i systematyczność. Czy można nauczyć się angielskiego samodzielnie? To również jest wykonalne, ale niewątpliwie lepszym rozwiązaniem jest nauka pod okiem doświadczonych nauczycieli. Metod nauczania angielskiego jest całe mnóstwo, więc z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które będzie Ci odpowiadać. Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie i zależy Ci na szybkich efektach, musisz odpowiednio do tego podejść.

Postaw na regularność

Zadbaj o to, by Twoja samodzielna nauka angielskiego była regularna. Zapisuj lekcje i opracowane tematy. Z góry zaplanuj, ile czasu przeznaczysz na naukę. Warto się kontrolować i obserwować swoje postępy. Pamiętaj też, że lepiej pracować codziennie po pół godziny niż dwa razy w tygodniu po półtorej.

Prowadź zeszyt z gramatyką i słówkami

Niezależnie od tego, czy pracujesz sam, czy z korepetytorem, prowadź na zajęciach zeszyt, w którym będziesz zapisywać poszczególne lekcje. To zawsze idealny sposób na powtórkę materiału i słówek. Inaczej Twoja nauka nie przyniesie oczekiwanych efektów. Musisz zapisywać to, co najważniejsze oraz wszystkie słówka, których chcesz się nauczyć.

Oglądaj filmy i programy po angielsku

Oglądanie bajek czy filmów w języku angielskim to nieoceniona pomoc w nauce języka angielskiego na każdym poziomie – niezależnie od tego, czy stawiasz na pracę z korepetytorem, czy samodzielną naukę angielskiego. Pozwoli Ci to osłuchać się z akcentem i melodią języka, a także poznać konstrukcje gramatyczne. Ważne, by zaczynać od prostych i zrozumiałych dialogów.

Tłumacz wszystko na język angielski

Jeśli tylko masz możliwość, spróbuj tłumaczyć sobie w głowie wszystko na język angielski. Proste dialogi, zasłyszaną rozmowę, tekst słuchanej piosenki. Na początku może być to trudne, ale z czasem będzie Ci coraz łatwiej. Możesz też pisać pamiętnik po angielsku. To dobry pomysł na każdym etapie nauki.

Czytaj artykuły po angielsku Internet dajcie obecnie ogromne możliwości. Szukaj interesujących Cię tematów w języku angielskim, staraj się je przeczytać i tłumacz nieznane wcześniej słówka. To doskonały sposób na poznawanie nowego słownictwa. Korzystaj z aplikacji i elektronicznych testów Korzystaj z aplikacji i testów elektronicznych w każdej wolnej chwili. To może być edukacyjna zabawa. Warto wykorzystywać każde źródło, które pomoże Ci zapamiętać słówka i utrwalić konstrukcje gramatyczne.

Praca z korepetytorem angielskiego

Nie wiesz, czy w pełni samodzielna nauka jest dla Ciebie i zastanawiasz się, jak nauczyć się szybko języka angielskiego? Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, skorzystaj z korepetytora lub profesjonalnych kursów językowych. Wybierając dobrego nauczyciela lub szkołę językową, możesz mieć pewność, że ich doświadczenie pomoże Ci szybciej przyswoić materiał i zobaczyć postępy. Dobry nauczyciel znajdzie odpowiednie podejście do każdego ucznia, będzie wiedział, jak go motywować i zachęcać do dalszej nauki. Korepetytor potrafi również zweryfikować Twoje mocne i słabe strony i wykorzystać tę wiedzę w celu osiągnięcia szybszych postępów w nauczaniu.

Praca z korepetytorem angielskiego ma jeszcze jedną zaletę. Posiadanie współrozmówcy, który biegle posługuje się językiem angielskim, to bardzo ważny aspekt przy nauce obcego języka. Dlaczego? Ponieważ tylko uczestniczenie w dialogach i czynne posługiwanie się językiem w różnych sytuacyjnych przyniesie oczekiwane efekty nauczania.

Kursy angielskiego a nauka z native speakerem

Profesjonalne kursy angielskiego to również doskonała propozycja dla tych, którzy marzą o szybkiej nauce języka. Na rynku znajdziesz bardzo dużo ofert szkół językowych i zajęć o różnym poziomie nauczania. Specjalistyczne kursy językowe pozwolą Ci poznać branżowe słownictwo lub przygotować się do egzaminów czy certyfikatów językowych.

A co z native speakerem? To rozwiązanie można śmiało polecić tym osobom, które mają już jakieś podstawy. Zajęcia z native speakerem pomagają przede wszystkim ćwiczyć umiejętność płynnego mówienia, oczywiście z uwzględnieniem wszystkich struktur gramatycznych. To doskonałe rozwiązanie dla osób nieco bardziej zaawansowanych językowo. Osobom początkującym o wiele łatwiej uczyć się z nauczycielem, który może w języku ojczystym wyjaśnić im zasady gramatyczne.

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Najlepszy sposób dla Ciebie

Jak szybko i skutecznie uczyć się angielskiego? Trudno tutaj o ogólne rady, które zagwarantują Ci, że szybko nauczysz się języka. Niezależnie od tego, czy będziesz pracować z korepetytorem, czy bez niego, musisz postawić na systematyczną i samodzielną pracę. Jesteśmy bardzo różni – niektórzy uczą się szybciej, inni wolniej, niektórzy wolą uczyć się ze słuchu, inni z pisanego tekstu. Metody nauczania także są różne. Zawsze wybieraj taką, która będzie skuteczna dla Ciebie.

Przede wszystkim musisz zacząć od zmiany sposobu myślenia. Nie może paraliżować Cię strach, że czegoś nie wiesz lub nie umiesz. Musisz zdobyć się na odwagę i próbować rozmawiać. Mów do siebie po angielsku, gdy tylko to możliwe. Staraj się tłumaczyć wszystko, co słyszysz na język angielski. Taki wewnętrzny dialog nauczy Cię myśleć w obcym języku. Na początku będzie Ci trudno, ale z czasem zdobędziesz coraz więcej doświadczenia.

Pracuj systematycznie i samodzielnie

Pracuj systematycznie. Wykonuj ćwiczenia, czytaj artykuły i oglądaj filmy. To bardzo ważne, żeby cały czas dbać o częsty kontakt z językiem, którego chcesz się nauczyć. Powtarzaj na głos słówka, a najlepiej całe zwroty i zdania. Języka obcego nie jesteś w stanie nauczyć się z dnia na dzień. Musisz poświęcić na naukę odpowiednio dużo czasu. Tylko wtedy możesz liczyć na zauważalne efekty. Maksymalnie wykorzystuj też zajęcia z angielskiego, w których uczestniczysz. Staraj się być na nich skoncentrowany i uważny.

Nie zniechęcaj się brakiem szybkich efektów

Nauka języka obcego wymaga wytrwałości i systematycznej pracy. Niektóre osoby zniechęcają się już na samym początku pierwszymi niepowodzeniami. Tymczasem nauka języka angielskiego to zwykła umiejętność i każdy jest w stanie się go nauczyć. Niektórzy jednak potrzebują na to więcej czasu. Nie zrażaj się więc tym, że efekty czasem będą przychodzić powoli. To normalne. Nie będziesz od razu mówić płynnie. Pierwsze sukcesy mogą pojawić się dopiero po kilku lub kilkunastu lekcjach. Progres będzie stały, choć czasem może być powolny.

Praktyka jest najważniejsza

Ćwiczenia pisemne są bardzo ważne, czytanie tekstów również, ale jeżeli nie zaczniesz rozmawiać po angielsku, taka nauka nic Ci nie da. Praktyczna część nauki angielskiego jest bardzo istotna. Niezależnie od tego, czy uczęszczasz na kursy angielskiego, czy uczysz się sam w domu, musisz rozmawiać, żeby zapamiętywać nowe słówka i struktury gramatyczne, a także żeby przyzwyczaić się do brzmienia swojego głosu wypowiadającego zwroty w innym języku.

Nauka angielskiego nie musi być trudna, a z pewnością jest konieczna. W zasadzie nie masz wyjścia – prędzej czy później będziesz potrzebować tego języka w pracy, podczas wakacji, czy decydując się na przeprowadzkę do innego kraju. Język angielski to język międzynarodowych koncernów, europejski język urzędowy oraz język międzynarodowej komunikacji. Możesz nauczyć się go stosunkowo szybko, wykorzystując do tego Internet, filmy i muzykę. Ale pamiętaj – bez Twojego zaangażowania i systematyczności raczej się to nie uda.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się