2022-07-12

Czy nauka języka angielskiego musi być trudna? Jak najlepiej do tego podejść, żeby efektywnie i w przyjemny sposób nauczyć się obcego języka? Metody i style nauczania mogą być bardzo różne. Język angielski z pewnością nie należy do trudnych języków, ale jak skutecznie ułatwić sobie jego naukę? Przedstawimy Ci kilka możliwości.

dziewczyna ucząca się angielskiego

Wybierz własne sposoby na naukę języka angielskiego

Chcąc nauczyć się języka angielskiego, powinieneś wybrać własną taktykę, skrojoną na Twoje potrzeby. Musisz zdecydować się na taki sposób nauki, który będzie dla Ciebie przydatny i zgodny z Twoim usposobieniem. Wtedy nie zniechęcisz się zbyt szybko i będziesz konsekwentny w swoim postanowieniu. Poniżej przedstawiamy Ci kilka prostych pomysłów, które mogą być dobrym sposobem na naukę języka angielskiego:

#1 Poznaj nowych przyjaciół, którzy mówią w języku angielskim

Nie ma lepszego sposobu na naukę języka angielskiego niż rozmowa. Jeśli masz więc możliwość spotkań z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym, wykorzystaj to. To najłatwiejszy sposób, żeby zaznajomić się z intonacją i językowymi manierami. A nic tak nie rozwiązuje języka jak swobodna rozmowa w kawiarni w radosnym nastroju - bez poczucia skrępowania. Możesz też skorzystać z licznych aplikacji i zdecydować się na znajomości online.

#2 Oglądaj filmy w języku angielskim

To również skuteczna metoda nauki angielskiego w zaciszu własnego domu. Włącz interesujący film i oglądaj w angielskiej wersji językowej. Jeśli znasz już trochę język - zrezygnuj z napisów. Wsłuchuj się w intonację języka i próbuj zrozumieć poszczególne dialogi. Możesz zapisać sobie nowe słówka i sprawdzić je później.

#3 Korzystaj z zasobów internetu

Korzystaj z zasobów internetu - tłumacza Google, anglojęzycznych memów i filmików, a także aplikacji do nauki angielskiego. To doskonała pomoc, która pozwoli Ci poznać gramatykę i nowe słówka oraz osłuchać się z językiem. Możesz się również zdecydować na kursy online i aplikacje z funkcją fiszek czy testów językowych.

#4 Ucz się zdań, które są dla Ciebie ważne

Poświęć trochę czasu każdego dnia i napisz kilka zdań, które chciałbyś umieć wypowiedzieć w języku angielskim. Wyszukaj każde słowo i sprawdź poprawność konstrukcji. To nie wymaga dużo czasu, a zdziwisz się, jak wiele z tego zapamiętasz.

#5 Wykorzystuj każdy możliwy czas na naukę

Wykorzystaj do tego aplikacje dostępne na smartfonie, z którymi możesz pracować w każdej wolnej chwili - jadąc tramwajem czy podczas szkolnej przerwy. Możesz też słuchać radia i podcastów w języku angielskim, jadąc samochodem lub idąc na spacer. To sprawdzone sposoby na naukę języka angielskiego i osłuchanie się z językiem.

#6 Ucz się z uśmiechem

Nie podchodź do nauki języka angielskiego zbyt poważnie. Spraw, żeby nauka języka była przyjemna. Nie chodzi przecież o wynik testów i nikt nie powinien Cię osądzać za ewentualne błędy. Potraktuj naukę angielskiego jako okazję do poszerzania horyzontów i nawiązywania kontaktów z ciekawymi ludźmi mówiącymi po angielsku. Oczywiście przygotowanie się do międzynarodowych certyfikatów wymusza nieco inne podejście, ale o tym przeczytasz w drugiej części tekstu. Na początek po prostu podejdź do tego z uśmiechem, bo wtedy więcej się nauczysz i szybciej będziesz robił postępy.

#7 Postaw na regularność

Metody nauczania języka angielskiego mogą być różne, ale najważniejsza zawsze jest regularność nauki. Lepiej poświęcić na naukę codziennie 15-20 minut niż raz w tygodniu trzy godziny. Taki sposób nauki pozwoli Ci lepiej zapamiętać nowe słownictwo i naturalnie wprowadzi Cię w rytm przyswajania języka.

#8 Nie przejmuj się zbytnio zasadami

Nie zawsze i nie dla każdego ślęczenie nad gramatyką i podręcznikami jest najlepszą opcją. Niekiedy lepiej uczyć się przez powtarzanie i praktykę. A jeśli popełniasz błędy - nie musisz się tym przejmować. Ważne, że robisz postępy i z czasem będzie coraz łatwiej.

#9 Wybierz odpowiednie zajęcia

Jeśli zależy Ci na naprawdę szybkich efektach, to warto zdecydować się również na kurs językowy lub zajęcia z korepetytorem. Pomoże Ci to uporządkować wiedzę i pracować według określonej metodyki. Oferta zajęć z angielskiego jest bardzo szeroka, a korepetycje możesz dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wybierając centrum językowe Moose.pl masz gwarancję profesjonalnego wsparcia na każdym poziomie nauki języka angielskiego.

Jakie mamy metody nauczania języka angielskiego?

Angielski od dawna stał się międzynarodowym językiem i jego znajomość jest potrzebna w wielu sytuacjach. Metody nauczania języka angielskiego mogą być bardzo różne i zawsze warto przy ich wyborze wziąć pod uwagę cel, który chcemy osiągnąć. Jakie są obecnie najpopularniejsze metody nauczania języka obcego? W zasadzie możemy wymienić cztery główne:

 1. Praca w grupach, czyli uczestnictwo w kursach grupowych.

 2. Indywidualne lekcje z korepetytorem.

 3. Samodzielna nauka języka w domu.

 4. Dodatkowo warto jeszcze wymienić samodzielną naukę z aplikacjami czy portalami umożliwiającymi czatowanie z nauczycielem czy uczącymi się kolegami. To dodatkowo opcja, która często łączy wiele różnych metod.

angielski nauka

Różne metodyki nauczania języka angielskiego

Metodyka nauczania języka angielskiego może być również bardzo zróżnicowana. Jakie techniki i formy zajęć sprawdzą się najlepiej? To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli zdecydujesz się na korepetytora czy kursy grupowe, powinny być one dostosowane do sposobu Twojej nauki i poziomu Twojej wiedzy, ale również do celów, jakie chcesz osiągnąć. Metodyka nauczania języka angielskiego to określenie zadań, które będą stawiane przed uczniem. Jakie metodyki są najpopularniejsze?

 • Metoda Schechtera

To dość naturalna metoda nauczania, która zakłada naukę słówek w pierwszej kolejności, a później reguł gramatycznych. Jeszcze później następuje sprawdzenie i korekta zdobytej już wiedzy. To doskonała metodyka pracy z językiem angielskim, jeśli planujesz podróże i nieformalne wycieczki do anglojęzycznych krajów. Metoda Schechtera świetnie się sprawdzi na kursie, ponieważ nie zrealizujesz jej w procesie nauki samodzielnej. Opiera się bowiem na komunikacji w grupie między osobami o takim samym stopniu znajomości języka.

 • Metoda Berlitz

Metodyka Berlitz zakłada, że najlepszym sposobem nauki języka jest włożenie ucznia w nowe środowisko językowe i zmuszenie do posługiwania się obcym językiem. Taka metoda jest realizowana w przypadku zagranicznych kursów językowych czy też w programach wymiany studenckiej. Metodyka nauczania języka angielskiego Berlitz pozwala natychmiast poznawać nowe słownictwo, a gramatyka jest naturalnie przyswajana podczas konwersacji. Jeśli znajdziesz się w obcym środowisku, masz pełną świadomość, że nikt Ci nie pomoże i Twój mózg szybciej pracuje, koncentrując się na konieczności komunikacji. Łatwiej będziesz znajdować odpowiednie słowa i szybciej zrozumiesz rozmówcę. Istnieje wiele szkół językowych, które działają zgodnie z tą metodą. Na zajęciach rozmowa toczy się zawsze tylko w języku angielskim. Metodę tą zrealizujesz również, jeśli zdecydujesz się na korepetytora, który jest obcokrajowcem i możecie się porozumieć tylko w języku angielskim. Metoda Berlitz przynosi efekty poprzez powtarzanie i korygowanie błędów.

 • Metoda Franka

To doskonała metoda, która sprawdzi się w przypadku samodzielnej nauki i na zajęciach z nauczycielem. Uczeń czyta specjalnie przygotowane teksty w języku angielskim, które są odpowiednio podzielone na bloki i kolumny. Na początku czyta również polskie tłumaczenie tekstu, z czasem tylko tekst po angielsku. Pod roku regularnego korzystania z tej techniki, uczniowie mogą osiągnąć naprawdę spektakularne wyniki. Teksty przygotowane według tej metody dostępne są w wielu aplikacjach na smartfona. Znajdziesz tam fragmenty literatury angielskiej z wykorzystaniem tej metody.

 • Metoda Pimslera

Metoda Pimslera to system trzydziestominutowych lekcji z native speakerem. Są to lekcje audio, w których informacje podawane są w języku angielskim i polskim. Słuchasz nowych informacji i po prostu je zapamiętujesz. To bardzo wygodna metoda, którą możesz realizować na smartfonie podczas podróży do szkoły czy pracy. To także doskonała dodatkowa opcja, jeśli korzystasz z innych metod lub uczysz się angielskiego samodzielnie w domu.

 • Metoda Callana

Metoda Callana opiera się przede wszystkim na konwersacji - choć nie do końca naturalnej. Uczniowie pytani są na wyrywki i ich zadaniem jest jak najszybsze udzielenie odpowiedzi, najlepiej bez zastanowienia. Nie muszą jednak samodzielnie budować zdań. Chodzi raczej o wyćwiczenie wyuczonych wzorców. Takie zajęcia prowadzone są wyłącznie w języku angielskim. Materiał jest wielokrotnie powtarzany, a błędy natychmiast korygowane. W tej metodzie uczniowie nie powinni robić żadnych notatek podczas zajęć.

dziewczyna w słuchawkach

Aplikacje do nauki angielskiego - dlaczego warto z nich korzystać?

Niezależnie od metody, jaką wybierzesz, warto uczyć się języka na wszystkich poziomach aktywności. Nawet innowacyjne metody nauczania języka angielskiego opierają się na czterech podstawowych poziomach znajomości języka, czyli na pisaniu, słuchaniu, czytaniu i

mówieniu. Dostępne aplikacje umożliwiają trenowanie tych wszystkich kompetencji w różnych konfiguracjach i na różnych poziomach zaawansowania. Popularna aplikacja Babbel to kilkunastominutowe scenki, które pomagają przyswoić naturalną mowę. Duolingo zachęci Cię do nauki licznymi przypomnieniami i będziesz mógł wykonywać najróżniejsze ćwiczenia z wykorzystaniem głośnika i mikrofonu. Busuu daje Ci możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych z native speakerami. To tylko wybrane przykłady z niezwykle bogatej oferty aplikacji do nauki angielskiego na smartfona. To doskonały sposób na samodzielną naukę oraz uzupełnienie standardowych kursów językowych, który pozwala na trening wszystkich kompetencji.

 • Czytanie i pisanie

Czytanie to ćwiczenia tekstowe, które obejmują umiejętność czytania, ale również znajomość gramatyki i słownictwa. Mogą być one przygotowane w formie testów z koniecznością wypełnienia lub tłumaczeń krótkich fragmentów i ćwiczeń gramatycznych. Doskonałym rozwiązaniem są również aplikacje z fiszkami, które pomogą Ci zapamiętać to, czego się uczysz.

 • Audio

Dzięki aplikacjom możesz się również wsłuchać w brzmienie języka obcego. Taka nauka ze słuchu jest bardzo naturalna - uczy zrozumienia mówionego tekstu oraz wymowy i słownictwa. Niektóre aplikacje umożliwiają również ćwiczenie mówienia, ponieważ mają wbudowane narzędzia do rozpoznawania głosu i oceny poprawności wypowiedzi.

 • Wideo

Wideo może być również niezwykle pomocne w nauce języka angielskiego. Tak jak opcja audio pomaga ćwiczyć umiejętność słuchania i często prezentuje nagrane lekcje przez wysokiej jakości lektora, tak wideo może stanowić formę prezentacji czy krótkiego filmiku, który objaśni zawiłości gramatyczne lub przedstawi kontekst wypowiedzi.

 • Rozmowa

Niektóre aplikacje umożliwiają czat w języku angielskim na żywo. Taka interakcja pomaga ćwiczyć umiejętność mówienia i słuchania, a także uczy gramatyki i słownictwa.

Jaka metoda będzie najlepsza dla Ciebie?

To tylko wybrane metodyki nauczania języka angielskiego. Istnieje ich o wiele więcej.

Która metoda będzie najlepsza dla Ciebie? Sam musisz zdecydować. Najważniejsza jest jednak zawsze systematyczność i motywacja. Musisz się zastanowić, dlaczego chcesz się uczyć języka angielskiego. Czy chodzi ci o przygotowanie do matury, czy chcesz umieć dogadać się na wakacjach ze znajomymi przy barze. Jasno określony cel pozwoli Ci dobrać najlepszą metodę nauki, która będzie dostosowana do Twoich potrzeb. Musisz też zdawać sobie sprawę, jaki jest Twój poziom znajomości języka. Skuteczna nauka rozpoczyna się od określenia tego, co już potrafisz. Nie ma sensu zaczynać wciąż od początku. Jeśli trafisz na poziom, który będzie zbyt niski, szybko się znudzisz. Natomiast na zajęciach o zbyt wysokim poziomie, możesz czuć się sfrustrowany i nie wyniesiesz zbyt wiele z lekcji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na indywidualne korepetycje czy na kurs grupowy, poproś zawsze o lekcję próbną, żeby mieć gwarancję, że dokonałeś właściwego wyboru.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się