2022-07-06

Nauka hiszpańskiego to bezcenna inwestycja w rozwój osobisty i karierę, zważywszy na to, jak bardzo ten język rozpowszechniony jest na ziemskim globie. Wedle szacunków jest to drugi, po języku angielskim, najbardziej popularny język świata, biorąc pod uwagę zarówno osoby, dla których hiszpański jest językiem ojczystym, jak i te, które w drodze edukacji nabyły zdolność posługiwania się nim.

Nauka hiszpańskiego otwiera nam zatem wrota niemalże do całego świata. Jego znajomość może przynieść liczne korzyści. Znając hiszpański, można śmiało myśleć o karierze w międzynarodowej korporacji, a także o przeprowadzce do innego kraju. Dzięki znajomości języka hiszpańskiego możemy nawiązywać znajomości na całym świecie, z łatwością porozumiemy się także będąc na wakacjach, również w tak egzotycznych i pięknych krajach jak Kuba czy Meksyk. Wszędzie, gdzie mówi się po hiszpańsku, można spotkać przyjaznych ludzi, poznać hiszpańską kulturę i obyczaje charakterystyczne dla danego obszaru.

Jak uczyć się hiszpańskiego?

Jak zacząć naukę? Wybierz szkołę językową odpowiednią dla siebie. Do wyboru oferty moose.pl z pewnością może zachęcić cię przyjazne i sprzyjające przyswajaniu wiedzy zasady obowiązujące na zajęciach. Zachęcać może też możliwość prowadzenia zajęć dla indywidualnych uczniów lub dla niewielkich grup, również w domu klienta. Szkoła prowadzi także lekcje w formule online. Certyfikowani lektorzy mają odpowiednie przygotowanie zawodowe, a także odpowiednie dyplomy i doświadczenie zawodowe. W moose.pl prowadzone są zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szkoła przygotowała także specjalną ofertę dla firm i korporacji. Aby zacząć swoją przygodę z tym niezwykłym językiem, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę naszej szkoły moose.pl lub z popularnych fraz: nauka hiszpańskiego, szkoła języka hiszpańskiego czy hiszpański nauka z lektorem. Szkoła językowa moose.pl działa w ponad 150 oddziałach w całej Polsce. Nauczaniem zajmuje się aż 1000 lektorów. Uczestnicy zarówno indywidualnych, jak i grupowych kursów mają możliwość zmiany lektora, ustalenie elastycznych godziny lekcji, możliwość odwoływania zajęć.

globus

Język hiszpański na świecie

Język hiszpański, jeden z języków z rodziny romańskiej języków indoeuropejskich, używany jest jako język ojczysty przez około 360 milionów ludzi na całym świecie. Na początku XXI wieku największa populacja, bo aż ponad 85 mln osób posługujących się tym językiem, zamieszkiwała w Meksyku. Drugie miejsce pod tym względem zajmowała Kolumbia (ponad 40 mln osób posługujących się hiszpańskim). Trzecia była Argentyna (ponad 35 mln), a kolejne – Stany Zjednoczone (ponad 31 mln) i Hiszpania (ponad 30 mln). Ekspansja tego języka na świecie jest niezaprzeczalnym faktem. Coraz więcej osób mówi po hiszpańsku i coraz więcej osób uczy się tego języka. Wypiera on stopniowo popularniejsz niegdyśy język francuski.

Kraje hiszpańskojęzyczne znajdziemy w Europie, Amerykach i Afryce. Hiszpański jest językiem urzędowym 18 krajów amerykańskich (Argentyna, Boliwia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Dominikana, Ekwador, Salwador, Gwatemala, Honduras, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Urugwaj, Wenezuela), a także Portoryko (terytorium zależnego od Stanów Zjednoczonych), Hiszpanii w Europie i Gwinei Równikowej w Afryce. Bardzo duża liczba mieszkańców Florydy posługuje się językiem hiszpańskim, a w wielu punktach usługowych stosuje się zapis w obu językach - angielskim i hiszpańskim.

Istnieją również grupy obywateli hiszpańskojęzycznych w Kanadzie, północnym Maroku, Gwinei Równikowej, Saharze Zachodniej, Australii i Brazylii, a także w wielu innych miejscach na świecie, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej, gdzie jest to jeden z 24 języków urzędowych.

Jeden z najpopularniejszych języków świata

Jeżeli weźmiemy pod uwagę populację osób, które są w stanie posługiwać się hiszpańskim, niezależnie od tego, czy jest to ich język ojczysty, w tej kategorii również przoduje Meksyk. Językiem hiszpańskim posługuje się tu około 110 milionów osób. Na kolejnych miejscach plasują się:

- Kolumbia (41 mln),

- Argentyna (40 mln),

- Hiszpania (ok. 38 mln),

- Wenezuela (ok 27 mln),

- Peru (26 mln).

Liczbę osób będących w stanie porozumieć się po hiszpańsku na całym świecie szacuje się na około 480 mln, a wedle niektórych szacunków nawet 650 milionów osób, co czyni hiszpański drugim najczęściej używanym językiem świata.

Narodziny hiszpańskiego

Język hiszpański rozwinął się z dialektu kastylijskiego. Jego nazwa wzięła się od nazwy Hispania, jaką Rzymianie nadali podbitym przez siebie ziemiom Półwyspu Iberyjskiego. Na dialekcie kastylijskim oparł się już w średniowieczu hiszpański język literacki. Jego rola rosła wraz z odbijaniem kolejnych ziem przez wojska hiszpańskie z rąk arabskich podczas rekonkwisty.

W roku 1253 miał miejsce zdarzenie, które można określić jako kluczowy punkt w historii rozwoju języka hiszpańskiego. Wtedy to ówczesny król Hiszpanii Alfons X zawyrokował, że gdy dojdzie do wątpliwości w sprawie znaczenia słów, właściwe będzie odwołanie do znaczenia w języku kastylijskim. W ten sposób dialekt ten stopniowo zaczął zdobywać przewagę nad innymi. Za najstarszy tekst hiszpański uważa się epopeję z 1140 r. „Poemat o Cydzie”.

Język hiszpański ostatecznie zdominował pozostałe dialekty w czasach panowania Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli Kastylijskiej, którzy zakończyli rekonkwistę Hiszpanii, podbijając Emirat Grenady. Pod koniec XV wieku królestwa Kastylii i Leonu połączyły się z królestwem Aragonii, a kastylijski stał się oficjalnym językiem całej Hiszpanii. W następstwie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba hiszpański rozpoczął ekspansję na kontynencie amerykańskim. Hiszpania stała się wówczas światową potęgą, mogącą narzucać warunki podbitym ziemiom, stając się centrum rozległego imperium.

Czy wiesz, że…

Co ciekawe, końcówka XV wieku to również okres represji, jakie dotknęły zamieszkujących i ostatecznym wygnaniu Żydów sefardyjskich z Półwyspu Iberyjskiego. Dzisiejszy język judeohiszpański jest kontynuacją archaicznej formy języka kastylijskiego, odzwierciedlającym stan języka przed szesnastowieczną standaryzacją.

W języku hiszpańskim system przypadków z łaciny uległ, z niewielkimi wyjątkami, niemal całkowitemu zanikowi. Rzeczowniki występują w dwóch rodzajach – męskim lub żeńskim, a liczba mnoga oznaczona jest przez dodanie końcówki -s lub -es. Przymiotniki uzgadniane są względem rzeczowników. Jeżeli chodzi o czasowniki, w hiszpańskim używa się trybu oznajmującego, rozkazującego i mieszanego.

ukończenie studiów

Hiszpański jako język urzędowy

We wszystkich krajach, w których hiszpański jest językiem urzędowym, z pewnością porozumiemy się po hiszpańsku zarówno w urzędach, jak i we wszelkiego rodzaju instytucjach oraz na ulicach.

Dotyczy to takich krajów jak: Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Gwinea Równikowa, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela, Filipiny. Jest to język urzędowy w stanie Nowy Meksyk (Stany Zjednoczone), a także w Portoryko (terytorium zależne Stanów Zjednoczonych).

Hiszpański to także język urzędowy licznych międzynarodowych instytucji, w tym ONZ, Unii Europejskiej, UNESCO, Unii Afrykańskiej czy Organizacji Państw Amerykańskich oraz Mercosur.

Hispanoameryka

Kraje amerykańskie, w których język hiszpański jest językiem urzędowym, a religią dominującą jest katolicyzm, tworzą obszar zwany hispanoameryką. Obszar ten obejmuje 19 krajów o populacji liczącej około 420 milionów osób. Poza hispanoameryką w obu Amerykach pozostają kraje, w którym mówi się innymi językami (portugalski, angielski, francuski, niderlandzki), takie jak: Brazylia, Gujana, Gujana Francuska, Surinam, Haiti i Belize. Hispanoamerykę należy odróżnić od Ameryki Łacińskiej, która obejmuje również amerykańskie kraje portugalskojęzyczne.

Kraje należące do hispanoameryki połączył ruch zwany hispanoamerykanizmem, mający na celu integrację państw, w których używa się języka hiszpańskiego. Ruch zrodził się w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy Simona Bolivara, przywódcy walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się