2021-12-06

W XVIII i XIX wieku język francuski był językiem międzynarodowej dyplomacji i świata kultury. W całej Europie wykształceni ludzie posługiwali się na co dzień właśnie francuskim. Obecnie językiem międzynarodowej komunikacji stał się język angielski, ale to nie znaczy, że nie warto uczyć się francuskiego. W końcu język francuski jest jednym z najpiękniejszych języków świata i trzecim pod względem komunikacji międzynarodowej, po angielskim i hiszpańskim.

Czy francuski jest trudny?

Wbrew obiegowym opiniom francuski wcale nie jest trudnym językiem. Dzięki dobrym korepetycjom nauka języka francuskiego od podstaw może być tak samo łatwa, jak w przypadku innych języków obcych. Języka francuskiego możesz się uczyć na kilka sposobów w zależności od tego, jakie cele przed sobą stawiasz i do czego jest Ci on potrzebny. Nauka francuskiego może się odbywać podczas zajęć szkolnych, na korepetycjach indywidualnych lub grupowych kursach. Jaki sposób jest tu najbardziej efektywny? Dużo zależy od Twoich predyspozycji, jednak nauka w szkole rzadko przynosi spektakularne rezultaty, chociaż z pewnością pomoże Ci poznać podstawy francuskiego.

Nauka francuskiego od podstaw

Nauka języka francuskiego od podstaw – podobnie zresztą jak w przypadku innych języków obcych – wymaga dużej samodyscypliny. Warto skorzystać z oferty szkół językowych oraz doświadczonych korepetytorów. Istotny będzie dobór odpowiedniego podręcznika i materiałów dydaktycznych. Pamiętaj również, że w przypadku języka obcego najważniejsza jest systematyczność, najlepiej uczyć się dwa, trzy razy w tygodniu po godzinie lub półtorej godziny. Gdy osiągniesz już pewien poziom znajomości francuskiego, ważna będzie praktyka językowa. Warto słuchać piosenek, oglądać filmy w języku francuskim i uczestniczyć w dialogach. Nauka poprzez praktykę zawsze jest najbardziej efektywna.

Nie zniechęcaj się niepowodzeniami

Uczenie się języka francuskiego wymaga wytrwałości i systematycznej pracy. Jeśli zależy Ci na efektach, powinieneś jednak zmienić trochę myślenie o nauce języka obcego. Wiele osób zniechęca się już na samym początku, ponieważ demotywują się pierwszymi niepowodzeniami. Tymczasem język obcy to zwykła umiejętność i każdy jest w stanie się go nauczyć. Niektórym potrzeba na to jednak nieco więcej czasu. Skoro umiesz już mówić i pisać w języku polskim, dasz radę nauczyć się również innego języka, ale potrzebujesz do tego wewnętrznej motywacji.

Poznaj swoje mocne i słabe strony. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki zastanów się, jaki sposób nauczania jest dla Ciebie najlepszy. Czy łatwiej zapamiętujesz nowe słówka podczas słuchania muzyki, czy podczas czytania? W przypadku nauki francuskiego ważne jest, by wiedzieć, jaki sposób zapamiętywania nowych słówek jest dla Ciebie najbardziej efektywny. Możesz na nim oprzeć całą metodę nauczania.

Skup się na fonetyce i pracuj nad artykulacją

Mimo że wiele osób, które nauczyły się języka francuskiego, może potwierdzić, że nie jest to trudne, w pierwszej kolejności musisz skupić się na jego fonetyce, ponieważ ona jest akurat dość skomplikowana. Wymowa większości liter alfabetu francuskiego jest podobna do wymowy w języku polskim, ale jeśli chodzi o całe słowa, nie jest to już takie proste. Dlatego musisz dobrze osłuchać się z tym językiem. Nauka języka francuskiego od podstaw wymaga również systematycznej pracy z artykulacją. Jeśli chcesz poprawnie wymawiać słówka po francusku i mówić w odpowiednim tempie, musisz nad tym popracować i wykonywać odpowiednie ćwiczenia przed lustrem.

Francuski dla początkujących – nauka czytania i gramatyka

Nauka francuskiego wymaga skoncentrowania się również na czytaniu. Dlaczego? Ponieważ język francuski jest dość osobliwy. Słowa mogą składać się z kilkunastu liter, z których na głos wymawia się zaledwie kilka. Znajomość zasad czytania to podstawa francuskiego, bez której nie nauczysz się dobrze tego języka. Musisz również ćwiczyć gramatykę. Może nie jest to najciekawsze zadanie, ale bardzo istotne. Zawsze warto mówić w języku obcym zgodnie z obowiązującymi regułami gramatycznymi, ale dla Francuzów poprawność gramatyczna jest bardzo ważna. Musisz więc poznać strukturę zdania i używać czasowników w odpowiednim czasie. Dobre korepetycje z francuskiego pomogą Ci osiągnąć te cele.

Korzystaj z internetu w języku francuskim

Uczysz się języka francuskiego? Wykorzystaj do tego Internet. Znajdziesz wiele materiałów do czytania i filmów, które możesz oglądać po francusku. Pozwoli Ci to osłuchać się z językiem i przyzwyczaić do jego melodii. Oglądaj francuskojęzyczne kanały informacyjne, korzystaj z przeglądarki w języku francuskim, szukaj interesujących Cię materiałów na francuskich stronach. Pamiętaj też, że ucząc się języka obcego, nie musisz uczyć się pojedynczych słówek – lepiej starać się zapamiętać całe zwroty, frazy i zdania. To o wiele efektywniejsze rozwiązanie.

Mów i myśl po francusku

Korepetycje z francuskiego niewiele Ci pomogą, jeżeli nie będziesz mówił po francusku. Bez mówienia nauka języka obcego nie przyniesie oczekiwanych efektów. Nie bój się popełniać błędów. Próbuj i ćwicz, starając się osłuchać z własnym głosem. To na pewno zaowocuje w przyszłości. Staraj się również tłumaczyć w głowie proste dialogi i wypowiedzi. Na początku będzie to trudne, ale z czasem nauczy Cię myślenia w obcym języku. Ucząc się języka obcego, musisz stawiać na systematyczność. Nawet 15 minut dziennie przyniesie efekty. Ucz się nowych słówek i zwrotów, ćwicz wymowę, czytaj i oglądaj materiały po francusku.

Dlaczego nauka francuskiego się opłaca?

Język francuski przyda Ci się na pewno w kontaktach biznesowych, zwłaszcza jeśli planujesz przeprowadzkę do Francji w celu rozpoczęcia studiów czy poszukiwania pracy. Francuski używany jest praktycznie na wszystkich kontynentach. W wielu firmach jest więc jednym z najbardziej pożądanych języków, zaraz za językiem angielskim. Francuski jest międzynarodowym językiem w świecie kuchni, mody i sztuki. Jego znajomość otwiera również drzwi na najlepsze europejskie wyższe uczelnie. Język francuski jest także językiem oficjalnym w ONZ, UNESCO i Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się