2021-12-10

Chcesz studiować w Polsce w języku angielskim? Masz taką możliwość. Coraz więcej uczelni wprowadza kierunki, na których językiem wykładowym jest język angielski. Czy opłaca się rozpocząć takie studia? Co możesz dzięki temu zyskać i które kierunki rzeczywiście warto studiować w obcym języku?

Język angielski – podstawa międzynarodowej komunikacji

Nauka języka angielskiego we współczesnym świecie jest koniecznością. Wszystkie międzynarodowe firmy, niezależnie od tego, gdzie mają swoją siedzibę, wymagają znajomości angielskiego. To język, którym posługują się pracownicy w koncernach niemieckich, hiszpańskich czy skandynawskich. Dobra znajomość tego języka otwiera przed Tobą międzynarodowy rynek pracy, dlatego korki z języka angielskiego cieszą się niesłabnącą popularnością, a korepetytorzy z języka angielskiego nie narzekają na brak pracy. Jeśli jednak chcesz jeszcze bardziej poszerzyć znajomość specjalistycznego słownictwa, możesz zdecydować się na studia w języku angielskim. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest stały kontakt z językiem i poznawanie słownictwa. To naturalny sposób nauki języka obcego, wymagający posługiwania się nim na co dzień. Uczysz się myśleć po angielsku i poznajesz zagadnienia, które będą związane z Twoją przyszłą pracą.

Chcesz dostać się na kierunek anglojęzyczny? Zwykłe korki z języka angielskiego mogą nie wystarczyć

Wybierając się na studia wykładane w języku angielskim, musisz wziąć pod uwagę wyższe wymagania na etapie rekrutacji. Coraz więcej osób myśli o tego typu studiach, a oferta uczelni nie jest aż tak duża, dlatego warto wykazać się dobrymi ocenami na świadectwie oraz świetnie zdaną maturą.

Poza tym musisz udowodnić doskonałą znajomość języka obcego. Korepetycje z angielskiego online czy zwykłe przygotowanie do matury mogą tu nie wystarczyć. Standardowo uczelnie wymagają certyfikatu na poziomie B2. Warto więc zdać odpowiedni egzamin jeszcze w trakcie szkoły średniej i skorzystać ze sprawdzonego centrum języków obcych. Trudno się dziwić tak dużym wymaganiom uczelni. Kierunki prowadzone w języku angielskim często są bardzo atrakcyjne, ale mogą mieć także dość multidyscyplinarny charakter i wymagają dużego zaangażowania studentów, dlatego nie ma mowy o nadrabianiu w międzyczasie kompetencji językowych.

Ile kosztują korepetycje z angielskiego?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od rodzaju zajęć oraz ich poziomu – czy decydujesz się na zajęcia indywidualne, czy wolisz zajęcia grupowe. Koszt zajęć w profesjonalnych szkołach językowych bywa uzależniony od poziomu nauczania i wielkości grupy. Również korepetytorzy z języka angielskiego mogą mieć różne stawki, zależne często od kompetencji i zakresu nauczania. W przypadku chęci zdania odpowiedniego certyfikatu warto oczywiście wybrać odpowiedni kurs przygotowujący do konkretnego egzaminu.

Jakie kierunki warto studiować w języku angielskim?

Istnieją kierunki, które wręcz wymagają doskonałej znajomości języka angielskiego. Z pewnością taką dziedziną jest informatyka. Cała terminologia informatyczna związana z branżą IT i start-upami pochodzi przecież właśnie z języka angielskiego. Co prawda język programowania jest międzynarodowy, ale studia informatyczne w języku angielskim z pewnością zwiększą Twoje szanse na międzynarodowym rynku pracy.

Na jakie kierunku warto się zdecydować? Administrowanie bazami danych, zarządzanie sieciami, tworzenie aplikacji mobilnych i zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci to kierunki studiów, które oferują zajęcia w języku angielskim, gwarantując Ci najlepsze miejsca pracy w międzynarodowych firmach. Absolwenci kierunków informatycznych w ogóle nie mają problemu ze znalezieniem pracy, ale jeżeli do tego potrafią wykazać się doskonałą znajomością języka angielskiego, mogę starać się o zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach na całym świecie.

Ekonomia po angielsku

Jakie jeszcze studia w języku angielskim są dobrym wyborem? Z pewnością wszystkie kierunki związane z ekonomią i zarządzaniem. Tutaj również spotkasz się z uniwersalnym słownictwem, które w dużej części pochodzi z języka angielskiego. Ekonomia, finanse i rachunkowość czy zarządzanie to kierunki bardzo chętnie wybierane przez studentów, które zapewnią Ci dobry start w życiu zawodowym. A jeśli do tego taki kierunek skończysz w języku angielskim, możesz liczyć na najlepsze oferty pracy nie tylko w Polsce. Zakres studiów ekonomicznych jest bardzo duży – od analizy i zarządzania w biznesie poprzez marketing, inżynierię produkcji, zarządzanie informacją czy międzynarodowe stosunki gospodarcze i towaroznawstwo. Wszystkie te kierunki wydają się bardzo dobrym wyborem również w języku angielskim.

Czy warto studiować prawo po angielsku?

Charakter studiów prawniczych sprawia, że studiowanie w języku angielskim może być nieco bardziej problematyczne. Chodzi o to, że nie ma uniwersalnych przepisów prawnych – istnieją za to istotne różnice pomiędzy systemami prawnymi różnych krajów. Na studiach prawniczych poznasz bardzo wiele specjalistycznego słownictwa, którego odpowiedników nie znajdziesz w innych językach, bo samych terminów brak w systemach zagranicznych. To nie znaczy, że kierunki prawnicze po angielsku nie są dobrym wyborem. Trzeba mieć jednak świadomość istniejących różnic. Jeżeli interesuje Cię praca w międzynarodowej korporacji w dowolnym kraju w Europie, studia prawnicze w języku angielskim będą idealnym rozwiązaniem. Poznasz tu przede wszystkim reguły prawa obowiązujące w innych krajach Europy.

Kierunki medyczne w języku angielskim

Kolejnym kierunkiem, który z pewnością warto studiować w języku angielskim, jest medycyna. Studia medyczne czy farmacja cieszą się ogromną popularnością. Znajdziesz tu takie kierunki jak fizjoterapia, dietetyka czy zdrowie publiczne. Studia medyczne to bardzo trudne kierunki, wymagające wiele pracy. W tym przypadku jednak absolwenci studiów medycznych prowadzonych w języku angielskim mają gwarancję doskonałej ścieżki kariery. Mogą szukać doświadczeń zawodowych i stażu w placówkach medycznych na całym świecie.

Czy tylko kierunki ścisłe warto studiować w języku angielskim?

Studia techniczna i kierunki ścisłe to na pewno dobry wybór, jeśli chodzi o kierunki wykładane w języku angielskim. Dają Ci one doskonałe kompetencje i zwiększają Twoje szanse na międzynarodowym rynku pracy. A co ze studiami humanistycznymi? Czy warto wybierać tego typu kierunki prowadzone w języku angielskim?

Nie ma tu tak dużego wyboru. Można zastanowić się nad naukami społecznymi i politycznymi oraz kulturoznawstwem. To doskonała podstawa, jeżeli interesuje cię praca na przykład w administracji Unii Europejskiej. Absolwenci studiów społecznych, administracyjnych i kulturowych w języku angielskim mogą wybrać kilka ciekawych dróg rozwoju zawodowego, ale przede wszystkim pracę w administracji państwowej i europejskiej lub w instytucjach kulturalnych na całym świecie. Zaawansowana znajomość języka obcego pomoże współpracować na co dzień z obcokrajowcami, co otwiera ścieżkę kariery w firmach i instytucjach o zasięgu międzynarodowym.

Czy warto studiować po angielsku?

Studiowanie po angielsku to bardzo atrakcyjna opcja. Ale przy wyborze kierunku musisz się dokładnie zastanowić, co chcesz osiągnąć w przyszłości i jaka praca naprawdę Cię interesuje. Nie musisz studiować w języku angielskim, żeby podszlifować język. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta kursów specjalistycznych i korków z języka angielskiego, które pomogą Ci osiągnąć wysoki poziom znajomości języka i przybliżą Cię do Twoich zawodowych celów. Warto wybrać w pierwszej kolejności taki kierunek, którym naprawdę się interesujesz, bo tylko wtedy wykonywana w przyszłości praca da Ci satysfakcję.

Ilustracja aktualnosci
Ikona ilustrujaca bezpłatny dojazd lektora
Bezpłatny dojazd
Ikona ilustrujaca lekcje językowe w domu ucznia
Zajęcia w domu
Ikona ilustrująca efektywne metody nauczania
Efektywne lekcje
Zapisz się