Oddział w Pile, a już za chwilę... oddział w Złotowie.


Zdjęcie właściciela oddziału franczyzowego Oddział w Pile

 - Jak długo jest Pani managerem Oddziału? Jak wyglądał Pani początek? Skąd pomysł na franczyzę z siecią MOOSE?

Oddział w Pile powstał w lutym 2012 roku. Z racji, iż luty jest zazwyczaj dość spokojnym miesiącem (większość zapisów na kursy językowe przypada na wrzesień/październik), a my byliśmy nową szkołą o dość ograniczonych funduszach to rzeczywiście ten początek był spokojniejszy. Jednakże już w trakcie wrześniowej kampanii reklamowej można było odczuć duże zainteresowanie kursami językowymi. I chociaż luty zazwyczaj jest tym "spokojnym" miesiącem, w kolejnym roku okazało się, że kampania reklamowa zimowa przyniosła jeszcze lepsze rezultaty - zwłaszcza wśród firm.
Pomysł współpracy wziął się oczywiście z Internetu. Poszukiwałam czegoś dla siebie, jakiejś inspiracji i wiedziałam tylko, że chcę pracować na własny rachunek. Franczyza wydała mi się idealnym rozwiązaniem - jestem samodzielna, ale ktoś nade mną czuwa. Pozostała kwestia wyboru odpowiedniej franczyzy. MOOSE trafił do mnie od razu - szkoła oferuje produkt do którego ja jestem w stu procentach przekonana.

- Ile czasu zajęło Pani podjęcie decyzji? Co początkowo wydawało się najtrudniejsze?

Podjęcie decyzji nie trwało zbyt długo. Po znalezieniu wstępnych informacji w Internecie umówiłam się na rozmowę z przedstawicielem MOOSE, by móc dopytać o dodatkowe interesujące mnie kwestie. Uzyskałam potrzebne mi informacje, a wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, także już po kilku dniach zdecydowałam się na współpracę z MOOSE CJO. Wcześniej nie prowadziłam własnej działalności gospodarczej, ale miałam przeczucie, że właśnie taki biznes jest mi bliski chociaż zdawałam sobie sprawę z tego, że praca na własny rachunek nie należy do najłatwiejszych.

- Szkolenia wprowadzające do tego typu działalności to podstawa. Czy uważa je Pani za potrzebne? Co Pani one dały?

Uważam je za wręcz konieczne, zwłaszcza jeśli chcemy tworzyć dobry i jednolity wizerunek marki. Poza tym są one bardzo pomocne. Dzięki szkoleniom nie tylko uczymy się jak zachować pewne standardy, ale również dokładnie poznajemy produkt, system na którym pracujemy, sposób rekrutacji lektorów, działania marketingowe, reklamowe itd. Z pewnością tego typu szkolenia są niezbędne dla osób, które podobnie jak ja po raz pierwszy otworzyły swoją działalność gospodarczą. Poza tym, wszelkie cykliczne szkolenia są doskonałą okazją aby spotkać się z innymi franczyzobiorcami, z którymi chętnie wymieniamy się doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami.

- Pierwszy miesiąc pracy – jak wyglądał? Czy wspierał Panią franczyzodawca? Czy otrzymała Pani odpowiednią pomoc?

Oddział pilski powstał w lutym 2012 roku. w miesiącu tym zazwyczaj liczba zapisów na kursy delikatnie spada - chociaż bywa odwrotnie. Dla nas był to pierwszy miesiąc istnienia na rynku pilskim i trzeba przyznać, że było dość spokojnie. Bynajmniej nie uważam tego czasu za stracony, wręcz przeciwnie pozwoliło mi to na dokładne poznanie materiałów dostarczonych przez franczyzodawce (know-how), na spokojnie przeprowadziłam proces rekrutacji a przede wszystkim dobrze poznałam miasto w którym otworzyłam swój oddział (nie pochodzę z Piły). Franczyzobiorca pomagał nie tylko podczas początku działania naszego oddziału - w zasadzie wsparcie utrzymywane jest na takim samym poziomie przez cały czas. Pomoc centrali MOOSE CJO jest ciągła i dotyczy praktycznie wszystkich aspektów prowadzenia oddziału.

- Odnajduje się Pani w roli własnego szefa? Jakie cechy charakteru uważa Pani za niezbędne przy własnym biznesie?

Uważam, że otwarcie własnego oddziału to była właściwa decyzja. Zawsze chciałam pracować na własny rachunek i być własnym szefem i tak też się stało. Oczywiście miałam pewne obawy, dotyczyły one jednak głównie spraw związanych z księgowością i utrzymywaniem dokumentacji. Wydaje mi się, że najważniejszymi cechami będą samodyscyplina i konsekwencja pomimo tego że często mi ich brakuje.

- Co poradziłaby Pani osobom, które chciałyby rozpocząć własną działalność 
w oparciu o franczyzę – ale mają obawy?

Poradziałabym aby zastanowiły się nad tym jaki rodzaj franczyzy najbardziej im odpowiada - w jakim biznesie najlepiej by się czuły - i zbadały rynek pod względem potrzeb mieszkańców, czy znajdą na rynku niszę dla siebie. Gdy już wybiorą markę pod której szyldem chciałby występować, dobrze jest też spotkać się z przedstawicielem tej firmy (lub firm) i wyjaśnić wszelkie nurtujące kwestie - nie należy bać się pytań, w końcu mamy stać się partnerami. Różnica między prywatną działalnością gospodarczą a działaniem w formie franczyzy jest przede wszystkim taka, że za naszymi plecami zawsze stoi franczyzodawca co oprócz realnej pomocy w organizacji daje nam też dodatkowo komfort psychiczny.

- Jeżeli chodzi o rozwój oddziałów – czy jest Pani zadowolona z rezultatów, które Pani osiąga? Czy w perspektywie 2 lat byłyby następne miejscowości w których chciałby Pani poprowadzić następne oddziały?

Tak, jestem zadowolona z rezultatów. Przez ostatnie dwa lata skupiona byłam na prowadzeniu oddziału w Pile. Zostaliśmy dość szybko zauważeni przez inne szkoły językowe a przede wszystkim pozyskaliśmy klientów indywidualnych oraz firmy, których liczba z roku na rok wzrasta. Od września tego roku rusza nasz nowy oddział w Złotowie i nie wykluczam, że w przyszłości powstaną następne.

- Jakie plany ma Pani na przyszłość? Czego możemy Pani życzyć?

Najbliższa przyszłość związana jest z wprowadzeniem oddziału na nowy rynek, zapoznanie mieszkańców Złotowa z naszą ofertą i oczywiście rusza kampania reklamowa w Pile, więc z pewnością możecie mi Państwo życzyć powodzenia oraz jeszcze więcej energii do działania.

- W takim razie trzymamy kciuki i szczerze Pani tego życzymy.

 

Strona używa pliki cookies aby umożliwić jej prawidłowe działanie. Możesz zmienić ustawienia przeglądarki jeśli nie wyrażasz na to zgody.
Więcej informacji